Eteläranta 12
00130 Helsinki
Finland
Puhelin: 358 (0)9 621 6337
Faksi: 358 (0)9 680 1319
Email: galleria.sculptor@artists.fi


LEHDISTÖTIEDOTE

Tülay Schakir
19.12.2007-13.1.2008

 


Paranneltu auringonlasku 5
valokuva 110x73 cm
Lehdistökuva


Näyttelyssäni, johon olen valmistanut sarjan valokuvia ja muutaman valoesineen, käsittelen teemaa luonnonvalosta ja keinovalosta sekä niiden rinnastamista.

Valo katsottavien kohteiden rajaajana ja havainnon muokkaajana sekä ihmisen käyttämän keinovalon laatu ja merkitys suhteessa luonnonvaloon kiehtoo minua.

Siinä missä luonnonvalo lankeaa erottelematta kaikkeen, rajaa keinovalo havaittavan alueen ja suorittaa havainnon esivalinnan. Keinovalo pimeänajan visuaalisena hallintavälineenä ja sitä myöten pyrkimys lisätä turvallisuuden tunnetta, on ihmiselle ominaista. (Tätä olen viimeaikoina pohtinut ”Turvallinen valaistus”- projektissa jossa tutkitaan puisto- ja ulkoilualueiden valaistuksen parantamista).

Pimeän ajan ympäristön estetisointi keinovalolla ja valon tuominen luontoon on myös luonnon valjastamista ymmärrettävämpään tai käsiteltävämpään muotoon. Valokuvasarjassa Paranneltu auringonlasku olen maalannut maisemaa valolla auringonlaskua vasten. Se on väliaikainen invaasio, joka tuntuu röyhkeältä. Silti haluan vielä joskus valaista tyypillisen ”koskemattoman kansallismaiseman”.

Vastakohtina näille ovat kuvaamani monitorit ja niiden valo ilman järjestäytynyttä informaatiota. Sattumanvaraiset vesiroiskeet näytöllä paljastavat ne valolliset aihiot (RGB), joista näytöillä oleva tieto rakentuu. Tätä sarjaa olen aiemmin kuvannut vuonna 2004 Maarianhaminaan. Samoin olen aiemmin kuvannut television sammutuskuvia, joista myös purkautuu sattumanvaraisia valollisia leimahduksia.

Näyttelyyn olen valmistanut yhden valaisintyypin. Valaisin keinovalon symbolina ja tuotannollisesti monistettavana esineenä, on luonnonvalon valjastettu vastinpari.

Lisäksi olen tuonut näyttelyyn pienoismallin Kuopioon toteutetusta (Kuopion Energia 100v.) teoksesta ”Muuntamo no:149” (alkuperäisessä vihreä lasersäde). Laservalon koherentti säde muuttuu pallon sisäisissä heijastuksissa diffuusiksi. ”Rakeinen” laservalo on tyypiltään täysin poikkeava muihin valonlähteisiin nähden.

Kiitos:
Taiteen keskustoimikunta
Saarijärven säiliövalmiste

NäYTTELYYN LIITTYVä OPASTUS SUNNUNTAINA 13.1. KLO 14!